XXI Festiwal Szkół Teatralnych

Łódź, 1-5 kwietnia 2003 roku

Repertuar spektakli dyplomowych

  1. Scenariusz na podstawie tekstów staropolskich, opracowanie – Krzesisława Dubiel, opieka artystyczna – Krzesisława Dubiel, Andrzej Hrydzewicz, PWST, Wrocław
  2. Żegnaj Judaszu Ireneusza Iredyńskiego, reżyseria – Bożena Suchocka, AT, Warszawa
  3. Oskarżyciel publiczny Fritza Hochwäldera, reżyseria – Jan Maciejowski, PWSFTviT, Łódź
  4. Po deszczu Sergio Belbela, reżyseria – Jan Peszek, PWST, Kraków
  5. Miłość i gniew Johna Osborne’a, reżyseria – Jerzy Scheybal, PWST, Wrocław
  6. Baal Bertolta Brechta, reżyseria – Marek Fiedor, PWSFTviT, Łódź
  7. Biesy Fiodora Dostojewskiego, opracowanie tekstu i reżyseria – Jarosław Gajewski, AT, Warszawa
  8. Maestro Franka Wedekinda, reżyseria – Krzysztof Globisz, PWST, Kraków
  9. Po deszczu Sergio Belbela, reżyseria – Waldemar Krzystek, PWST, Wrocław
  10. Wiśniowy sad Antoniego Czechowa, reżyseria – Agnieszka Glińska, AT, Warszawa
  11. Miesiąc na wsi Iwana Turgieniewa, reżyseria – Andrzej Bubień, PWSFTviT, Łódź
  12. 4 x Molier, reżyseria – Bogdan Hussakowski, PWST, Kraków

Spektakle pozakonkursowe

  1. 4:48 Psychosis Sarah Kane, reżyseria – Louise Moloney, Rebecca Robson, University of The West of England
  2. Przy drzwiach zamkniętych Jean Paul Sartre’a, reżyseria – Jan Konieczny, Hochschule für Musik und Theater, Hanower
  3. Gracze Fiodora Dostojewskiego, reżyseria zbiorowa pod opieką Aleksieja Batałowa, WGIK, Moskwa
  4. Idiota Fiodora Dostojewskiego, reżyseria – Teresa Nawrot, Reduta-Berlin, Schauspielschule für Theater und Film

 

Werdykt Jury

  • pierwszanagroda

Eliza Borowska za rolę Młodziutkiej Bladej w Żegnaj Judaszu Ireneusza Iredyńskiego.

  • druga nagroda

Michał Czernecki za rolę Gerardo w Maestro Franka Wedekinda.

  • trzecia nagroda

Martyna Peszko za rolę Blondynki w Po deszczu Sergio Belbela.

  • Wyróżnienia

1. Dominika Łakomska za rolę Blondynki w Po deszczu Sergio Belbela
2. Albert Osik za rolę Montane’go w Oskarżycielu publicznym Fritza Hochwäldera oraz za rolę Ignatija Ilicza Szpigielskiego w Miesiącu na wsi Iwana Turgieniewa
3. Michał Sitarski za rolę Moliera w 4 x Molier
4. Agnieszka Śnieżyńska za rolę Heleny w Maestro Franka Wedekinda
5. Marcin Bosak za rolę Judasza w Żegnaj Judaszu Ireneusza Iredyńskiego

  • Nagrody ufundowane przez Zarząd Sekcji Dramatu Związku Artystów Scen Polskich Jury przyznało:
    • za rolę żeńską – Matyldzie Podfilipskiej za rolę Natalii Pietrownej w przedstawieniu Miesiąc na wsi Iwana Turgieniewa,
    • za rolę męską – Grzegorzowi Mielczarkowi za rolę Dühring w Maestro Franka Wedekinda.
  • Jury postanowiło rekomendować do udziału w II Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych w Warszawie przedstawienie Maestro Franka Wedekinda w reżyserii Krzysztofa Globisza.
  • Wyróżnienia ufundowane przez Marszałka Województwa Łódzkiego

1. Łukasz Dziemidok za rolę Gońca w przedstawieniu Po deszczu Sergi Belbela
2. Nikodem Kasprowiczza rolę Komisarza w Żegnaj Judaszu Ireneusza Iredyńskiego
3. Bartłomiej Porczyk za rolę Ekarta w Baalu Bertolta Brechta
4. Joanna Niemirska za rolę Szatynki w Po deszczu Sergi Belbela.

  • Nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi dla najlepszego zespołu aktorskiego otrzymują aktorzy przedstawienia Maestro Franka Wedekinda PWST Kraków.
  • Nagrodę ufundowaną przez panią Małgorzatę Badowską za twórczą pracę zespołową otrzymują aktorzy przedstawienia Baal Bertolta Brechta PWSFTviT Łódź.
  • Nagrodę ufundowaną przez pana Waldemara Tkacza dla studenta Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi Łukaszowi Bzurze za rolę Fouqier-Tinville’a w przedstawieniu Oskarżyciel publiczny Fritza Hochwäldera.
  • Nagrodę ufundowaną przez pana Wojciecha Grochowalskiego dla studentki Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi Zofii Szulakowskiej za rolę Zofii w przedstawieniu Baal Bertolta Brechta.
  • Jury XXI Festiwalu Szkół Teatralnych pragnie zwrócić uwagę na szczególną wartość pracy pedagogicznej Bożeny SuchockiejKozakiewicz oraz Krzysztofa Globisza, którzy w przygotowanych przedstawieniach uznali pierwszoplanową rolę indywidualności aktorskich.

Skład Jury

  1. Elżbieta Baniewicz – przewodnicząca
  2. Paweł Miśkiewicz
  3. Jacek Orłowski
  4. Jacek Weksler
  5. Violetta Laszczka