XXIII Festiwal Szkół Teatralnych

Łódź, 12-16 kwietnia 2005 roku

Repertuar spektakli dyplomowych

  1. Generacja, reżyseria – Piotr Łazarkiewicz, AT, Warszawa
  2. Wariat i zakonnica Stanisława Ignacego Witkiewicza, reżyseria – Wojciech Kuliński, PWST, Wrocław
  3. 4 x Woyzeck według Woyzecka Georga Büchnera, reżyseria – Waldemar Zawodziński, PWSFTviT, Łódź
  4. Romeo i Julia Williama Szekspira, reżyseria – Ewa Kutryś, PWST, Kraków
  5. Ślub Witolda Gombrowicza, reżyseria – Waldemar Śmigasiewicz, AT, Warszawa
  6. Łoże Sergio Belbela, reżyseria – Karolina Szymczyk, PWSFTviT, Łódź
  7. Choinka u Iwanowów Aleksandra Wwiedienskiego, reżyseria – Bogdan Hussakowski, PWST, Kraków
  8. Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej, reżyseria – Krzesisława Dubiel – Hrydzewicz, PWST, Wrocław
  9. Przerwana pieśń według Na dnie Maksyma Gorkiego, reżyseria – Wiesław Komasa, AT, Warszawa
  10. Zimne dziecko Mariusa von Meyenburga, reżyseria – Jan Peszek, Arkadiusz Tworus, PWST, Kraków
  11. Swidrygajłow według Zbrodni i kary Fiodora Dostojewskiego, reżyseria – Janusz Gajos, PWSFTviT, Łódź
  12. Decydujące zwarcie, czyli Próby Bogusława Schaeffera, reżyseria – Wojciech Ziemiański, PWST, Wrocław

Spektakle pozakonkursowe

  1. Pragmatyści Stanisława Ignacego Witkiewicza, reżyseria – Marcin Wierzchowski, PWST Kraków
  2. Na dnie Maksyma Gorkiego, reżyseria – Andrzej Domalik, PWSFTviT Łódź
  3. Griga Antoniego Czechowa, reżyseria – Piotr Sieklucki, PWST Kraków
  4. Wieczór monodramów: Odbicia, Chleb powszedni Gezsine Danckwart oraz Kilka nocy w moim domu Tomasza Piątka, PWSFTviT Łódź
  5. Świadkowie albo nasza mała stabilizacja, Dzidzibobo, czyli miłość romantyczna czeka już pod drzwiami Tadeusza Różewicza, reżyseria – Piotr Jędrzejas, PWST Kraków
  6. W ciało wcielenia, reżyseria – Roman Dziewoński, PWSFTviT Łódź
  7. Frida – zraniony ptak wg Haydena Herrera, reżyseria – Bożena Klimczak, PWST Wrocław.

 

Werdykt Jury

Dwie równorzędne nagrody główne Ministra Kultury

  1. Bartosz Picher za rolę Walpurga w  Wariacie i zakonnicy” w reżyserii Wojciecha Kulińskiego
  2. Bartosz Turzyński za rolę Pijaka w Ślubie w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza.

Dwie drugie równorzędne nagrody Ministra Kultury

  1. Wojciech Czerwiński za rolę Ojca w przedstawieniu „Ślub” w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza oraz za rolę Waśki w przedstawieniu „Przerwana pieśń” w reżyserii Wiesława Komasy
  2. Katarzyna Cynke za rolę Marii w przedstawieniu 4 x Woyzeck w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego.

Cztery nagrody specjalne Zarządu Głównego Związku Artystów Scen Polskich

  1. Ksawery Szlenkier za role Raskolnikowa w przedstawieniu Swidrygajłow w reżyserii Janusza Gajosa oraz Woyzecka w 4 x Woyzeck w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego
  2. Aneta Wirzinkiewicz Krakowie za rolę Marty w Romeo i Julii w reżyserii Ewy Kutryś oraz za role w przedstawieniu Choinka u Iwanowów w reżyserii Bogdana Hussakowskiego
  3. Justyna Bartoszewicz za różnorodne role w przedstawieniu Decydujące zwarcie, czyli Próby w reżyserii Wojciecha Ziemiańskiego
  4. Maciej Więckowski za role Henryka w  Ślubie w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza oraz Michała Kostylewa w przedstawieniu Przerwana pieśń w reżyserii Wiesława Komasy.

Nagroda zespołowa
ufundowana przez Prezydenta Miasta Łodzi za spektakl Łoże w reżyserii Karoliny Szymczyk w wykonaniu studentów PWSFTViT w Łodzi: Kamili Klimczak, Weroniki Książkiewicz, Przemysława Redkowskiego, Michała Rolnickiego.

Wyróżnienia
ufundowane przez Totalizator Sportowy i Panią Małgorzatę Badowską

  1. Julia Kijowska za rolę Matki w Ślubie w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza
  2. Lesław Żurek za rolę Merkucja w Romeo i Julii w reżyserii Ewy Kutryś
  3. Malwina Irek za rolę Marii w przedstawieniu 4 x Woyzeck w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego
  4. Sebastian Świerszcz z Akademii Teatralnej w Warszawie za rolę Barona w  przedstawieniu Przerwana pieśń w reżyserii Wiesława Komasy
  5. Anna Maria Buczek za rolę Wasilisy Karpownej w przedstawieniu Przerwana pieśń w reżyserii Wiesława Komasy

Nagroda firmy Maytone przyznana przez Jury
Piotr Sieklucki za rolę Laurentego w przedstawieniu „Romeo i Julia” w reżyserii Ewy Kutryś.

Nagroda publiczności
ufundowana przez Łódzkie Zakłady Energetyczne
–         za najbardziej „elektryzującą” rolę żeńską – Kamila Klimczak z PWSFTViT w Łodzi
–         za najbardziej „elektryzującą” rolę męską – Bartosz Picher z PWST Wydziały Zamiejscowe we Wrocławiu.

Jury rekomenduje następujące spektakle do rejestracji telewizyjnej: Przerwana pieśń w reżyserii Wiesława Komasy z Akademii Teatralnej w Warszawie, Wariat i zakonnica w reżyserii Wojciecha Kulińskiego z PWST Wydziały Zamiejscowe we Wrocławiu, Łoże w reżyserii Karoliny Szymczyk z PWSFTViT w Łodzi, Zimne dziecko w reżyserii Jana Peszka z PWST w Krakowie.

Pozostałe nagrody:

  • Nagroda dziennikarzy łódzkich mediów za indywidualność aktorską dla Piotra Siekluckiego z PWST w Krakowie
  • Nagrody redakcji Gazety Festiwalowej TUPOT: indywidualna dla Bartosza Pichera z PWST we Wrocławiu oraz zespołowa dla studentów z PWST we Wrocławiu
  • Nagroda prof. Teresy Nawrot (Schauspielschule für Theater und Film REDUTA – BERLIN) dla Mariusza Ostrowskiego z PWSFTViT w Łodzi
  • Nagroda specjalna dyrektora Teatru Nowego w Łodzi dla studentów IV roku Wydziału Aktorskiego z PWSFTViT w Łodzi: propozycja etatowego zatrudnienia całego rocznika studentów w Teatrze Nowym.
  • Andrzej Dziuk, dyrektor Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza zaprasza spektakle: Wariat i zakonnica w reżyserii Krzysztofa Kulińskiego z PWST Wydziały Zamiejscowe we Wrocławiu oraz Łoże w reżyserii Karoliny Szymczyk z PWSFTViT w Łodzi do teatru w Zakopanem w terminie uzgodnionym z Uczelniami. Teatr zapewnia przejazd oraz pobyt.
  • Robert Czechowski, dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu zaprasza do wzięcia udziału w tegorocznej edycji Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu spektakle: Łoże w reżyserii Karoliny Szymczyk z PWSFTViT w Łodzi z PWSFTViT w Łodzi, „Wariat i zakonnica” w reżyserii Wojciecha Kulińskiego z PWST Wydziały Zamiejscowe we Wrocławiu, Ślub w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza z Akademii Teatralnej w Warszawie, Zimne dziecko w reżyserii Jana Peszka z PWST w Krakowie. Teatr zapewnia przejazd i pobyt.
  • Jury rekomenduje zaproszenie na III Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych w Warszawie spektaklu Łoże w reżyserii Karoliny Szymczyk z PWSFTViT w Łodzi.

 

Skład Jury

  1. Ignacy Gogolewski – przewodniczący
  2. Elżbieta Baniewicz
  3. Andrzej Dziuk
  4. Robert Czechowski
  5. Violetta Laszczka – sekretarz Jury