WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Dramat w procesie rozwoju

4-6 maja
zamknięty warsztat, praca nad scenami

Wydział Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej  oraz Wydział Aktorski Szkoły Filmowej w Łodzi we współpracy z Agencją Dramatu i Teatru ADIT już po raz XII organizują warsztaty DRAMAT W PROCESIE ROZWOJU, których celem jest stworzenie warunków spotkania młodym twórcom teatralnym (dramatopisarzom, reżyserom, aktorom) oraz umożliwienie im konfrontacji i wymiany doświadczeń podczas wspólnej pracy nad scenicznym kształtem tekstu dramatycznego na zasadzie partnerskiej pracy twórczej. Formuła warsztatów daje możliwość zainicjowania pracy nad powstaniem spektaklu teatralnego od momentu wyboru tekstu, poprzez twórczą dyskusję nad jego kształtem, po koncepcję scenicznej realizacji. Punktem wyjścia jest tekst nowej sztuki współczesnego polskiego autora, który jest gotów pracować nad jej kształtem ostatecznym w polemice z reżyserem i aktorami, studentami Szkoły Filmowej w Łodzi. Efekty pracy poszczególnych zespołów zostaną zaprezentowane publiczności w formie czytania performatywnego podczas 37. Festiwalu Szkół Teatralnych.

7 maja
11:45 –14:00
Szkoła Filmowa w Łodzi, Hala TV, Bud Z
Prezentacja scen zrealizowanych podczas XII Warsztatów Dramaturgicznych „Dramat w procesie rozwoju” .
pokaz otwarty

14:00
Szkoła Filmowa w Łodzi, Hala TV, bud. Z
Promocja antologii pt.: Polska jest mitem. Nowe dramaty
wydawca: Agencja Dramatu i Teatru oraz Szkoła Filmowa w Łodzi
Prowadzenie: Jacek Wakar

Antologia pt.: Polska jest mitem. Nowe dramaty jest pokłosiem ostatniej edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, ale wykracza poza ramy czysto dokumentacyjnego zapisu. Odnajdziemy tu sztukę ubiegłorocznego laureata, czyli Wracaj Przemysława Pilarskiego, zakwalifikowane do finału Metro Afganistan Łukasza Pawłowskiego oraz Wierną watahę duetu PiK, czyli Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak, a także obecny w półfinale Język obcy stałej uczestniczki gdyńskiego konkursu Marii Wojtyszko. Stawkę uzupełniają inni półfinaliści − #ciemność Tomasza Kaczorowskiego oraz szczegółowa teoria życia i umierania Michała Zdunika […] Sześć zamieszczonych w tej antologii sztuk jest zaproszeniem do rozmowy o nowej polskiej dramaturgii. Podsumować ich jednym zdaniem się nie da, bo tak są różne. Łączy je może przeświadczenie, iż rzeczywiście – Polska jest mitem. A może raczej wieloma mitami, które czasem chcą się ze sobą połączyć, a czasem istnieją całkiem osobno. Jednak zawsze warto próbować się do nich zbliżyć, poznać ich tajemnice.
 Jacek Wakar, Polska jest mitem?

Agencja Dramatu i Teatru, Piotrkowska 5/8, 02-375 Warszawa
agencja@adit.art.pl, tel: +22 8221199


Wydarzenie specjalne: Reżyser obsady w roli głównej

Panel dyskusyjny: Sekrety obsady, czyli rola reżysera castingu w procesie produkcji filmu.

9 maja
11:00
Szkoła Filmowa w Łodzi, Studio TV, bud. Z

Uczestnicy: Beatrice Kruger, Tusse Lande, Piotr Bartuszek
Prowadzenie: Ola Salwa, Festiwal Transatlantyk

Podczas panelu będzie można dowiedzieć się, na czym polega praca reżysera castingu – jaki ma wpływ na kompletowanie obsady, jak wygląda współpraca z reżyserem (głównym) i dlaczego (na razie) nie przyznawane są Oscary w kategorii „Najlepsza Obsada”. Goście opowiedzą, jaka jest różnica w pracy reżysera obsady w Polsce i na Zachodzie, jak aktorzy i agencje aktorskie mogą tworzyć i pielęgnować relację ze specjalistami od castingu. Ważnym elementem rozmowy będzie także ocena szans aktorów z Europy Wschodniej na udział w międzynarodowych produkcjach filmowych i serialowych. Nasi goście opowiedzą również o tym, jak sami zaczynali pracę w swoim fachu.

Beatrice Kruger (ICDN, CSA, UICD) – karierę zaczynała jako aktorka teatralna w latach 70. i 80. Reżyserem castingu została w latach 90., w 1992 roku założyła firmę FBI Casting w Rzymie. Bierze udział zarówno w projektach włoskich, jak i międzynarodowych. Odpowiada za casting do takich filmów jak „Zakochani w Rzymie”, reż. Woody Allen, „Rana” reż. Fatih Akin, „Ziarno”, reż. Semih Kaplanoglu, „Czas religii”, reż. Marco Bellocchio. Obsadzała też włoskich oraz europejskich aktorów w „Spectre”, reż. Sam Mendes, „Inferno”, reż. Ron Howard, „Ocean’s Twelve”, reż. Steven Soderbergh, “Casino Royale”, reż. Martin Campbell i wielu innych. Jest założycielką www.e-talenta.eu, międzynarodowej platformy dla reżyserów castingu i europejskich aktorów, dostępnej w języku angielskim, włoskim, hiszpańskim, francuskim, rosyjskim oraz niemieckim.

Tusse Lande (Kompani Lande, ICDN) – odpowiada za obsadę w prestiżowych projektach w rodzinnej Szwecji, jak również w dużych produkcjach międzynarodowych. Wśród tytułów, przy których pracowała są filmy „Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, reż. Niels Arden Oplev, „Millenium: Dziewczyna, która igrała z ogniem”, „Millenium: Zamek, z piasku, który runął”, reż Daniel Alfredson, serial „Wallander”. Tusse Lande przygotowała też szwedzki casting do „Skyfall”, reż. Sam Mendes, a także „Obcego nieba”, reż. Dariusz Gajewski.

Piotr Bartuszek – autor obsady licznych produkcji polskich oraz międzynarodowych. Współpracował m.in z Tomaszem Wasilewskim („Zjednoczone Stany Miłości”), Anną Jadowską („Dzikie Róże”), Janem P. Matuszyńskim (serial „Król”). Przy okazji projektów międzynarodowych współpracował z Claire Denis („High Life”), Michaelem Glawoggerem („Contact High”), Aleksandrem Sokurowem („Faust”), Francois Girard’em („Song of Names”), Marie Noelle („Marie Curie”) i Emily Atef („Wundschkinder”).

Wstęp na panel jest otwarty.
UWAGA: panel odbędzie się wyłącznie w języku angielskim.


Warsztat castingowy zamknięty

10 maja
10:30
Szkoła Filmowa w Łodzi, sala 135, bud. H
Zamknięty warsztat dla wybranej wcześniej grupy uczestników poprowadzą wspólnie Beatrice Kruger i Tusse Lande. Organizatorami wydarzenia są Szkoła Filmowa w Łodzi, Festiwal Transatlantyk i Piotr Bartuszek Casting.
Mecenasem wydarzenia jest organizacja e-TALENTA.


Laureaci FST na dużym ekranie

Kino Szkoły Filmowej, wstęp wolny

Robert Więckiewicz
7 maja
19:00
Jak pies z kotem, reż. Janusz Kondratiuk, po seansie spotkanie z Robertem Więckiewiczem

Marianna Zydek
8 maja
19:00

Kamerdyner, reż. Filip Bajon, po seansie spotkanie z Marianną Zydek

Bartłomiej Topa
9 maja
19:00
Dziura w głowie, reż. Piotr Subbotko, po seansie spotkanie z Bartłomiejem Topą

Karolina Bruchnicka
11 maja
19:00
Córka trenera, reż. Łukasz Grzegorzek, po seansie spotkanie z Karoliną Bruchnicką


Spotkanie z Aleksandrą Konieczną

10 maja
12:30
Szkoła Filmowa w Łodzi, Studio TV, bud. Z
Zapraszamy na otwarte dla publiczności spotkanie z reżyserką i aktorką filmową i teatralną, Aleksandrą Konieczną