JURY

Katarzyna_Kalwat-1

KATARZYNA
KALWAT
Reżyserka teatralna, autorka interdyscyplinarnych performansów i instalacji. Tworzy postmedialne projekty i eksploruje moment ich emancypacji spod władzy artysty_ki. W swojej pracy pogłębia kwestie związane z językiem i jego mocą kształtowania rzeczywistości. Zrealizowała ponad dwadzieścia spektakli. Do jej najważniejszych prac należą: "Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady" (TR Warszawa, 2018), "Staff Only" (TR Warszawa, Biennale Warszawa, 2019), "Holzwege" (TR Warszawa, 2016), "Maria Klassenberg" (Raster, Volksbühne, TR Warszawa, 2020-2021) oraz "Art of Living" (Narodowy Stary Teatr w Krakowie, 2023). Stypendystka rządu francuskiego, Fundacji Cité internationale des arts w Paryżu. Laureatka wielu nagród m.in. głównej nagrody w Konkursie na Wystawienie Sztuki Współczesnej za "Holzwege" (TR Warszawa, 2016), nagrody "Olśnienia" za "Powrót do Reims" (Nowy Teatr w Warszawie, Łaźnia Nowa, 2021 ) i Wrocławskiej Nagrody Teatralnej 2023 za tworzenie własnego języka artystycznego za "Finnegans W/Fake" (Teatr Polski w Podziemiu).
55
JACEK
KOPCIŃSKI
Profesor w Instytucie Badań Literackich PAN, kierownik Ośrodka Badań nad Polskim Dramatem Współczesnym, redaktor naczelny miesięcznika „Teatr”, wykładowca akademicki, krytyk teatralny. Autor książek, rozpraw naukowych i innych publikacji nt. polskiego dramatu i dramaturgii, w tym: „Gramatyka i mistyka. Wprowadzenie w teatralną osobność Mirona Białoszewskiego”, „Nasłuchiwanie. Sztuki na głosy Zbigniewa Herberta”, „Wybudzanie. Dramat polski. Interpretacje”. Twórca i redaktor serii „Dramat Polski. Reaktywacja” i antologii dramatu „Transformacja. Dramat polski po 1989 roku” (tom I i II). Ostatnio wydał „Widma Białoszewskiego. Głos-Teatr-Trans” o magnetofonowych nagraniach twórcy Teatru Osobnego.
sas
ANKA
SASNAL
Reżyserka, scenarzystka i redaktorka. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie i gender studies na Uniwersytecie Jagiellońskim.
W duecie z mężem, Wilhelmem Sasnalem, tworzą filmy dokumentalne i fabularne. Ich film, „Z daleka widok jest piękny” (2011) zdobył główną nagrodę w konkursie Nowych Filmów Polskich na MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu, Grand Prix Crossing Europe FF w Linz oraz statuetkę Silver Apricot Yerevan MFF. Film był również w konkursie Tiger Awards Competition MFF w Rotterdamie (2012). Drugi wspólnie nakręcony film Sasnalów „Aleksander” (2013) został wyróżniony na CPH:DOX MFF w Kopenhadze w sekcji konkursowej new:vision. Międzynarodowa premiera „Huby” (2013) odbyła się na MFF Berlinale, a film otrzymał Nagrodę FNC Lab Festival du Nouveau Cinema w Montrealu. „Słońce, to słońce mnie oślepiło” (2016) został nagrodzony na Festival de Cine Europeo de Sevilla oraz na Festival du Nouveau Cinéma w Montrealu.Ich ostatni film to „Nie zgubiliśmy drogi” (2022).
1515151
AGNIESZKA SMOCZYŃSKA
Reżyserka filmowa i teatralna, scenarzystka urodzona we Wrocławiu. Zadebiutowała w 2015 roku „Córkami dancingu", w którym eksperymentuje z kinem gatunkowym tworząc kolaż z pogranicza musicalu i horroru o syrenach śpiewających na dancingach w latach „jakby” 80. Film okrzyknięto Odkryciem Roku (Nagroda Polskiej Akademii Filmowej Orzeł) oraz nagrodzono za debiut  40. FPFF w Gdyni, a także na całym świecie, w tym na Sundance Film Festival. Po amerykańskiej premierze „Córki dancingu" stały się częścią prestiżowej kolekcji The Criterion Collection. Jej drugi film fabularny „Fuga", z Gabrielą Muskałą w roli głównej, miał premierę na MFF Cannes w sekcji Semaine de la Critique i również został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność i  krytyków na całym świecie. W 2022 roku jej anglojęzyczny debiut „The Silent Twins", opowiadający prawdziwą historię sióstr Gibbons, z Letitią Wright i Tamarą Lawrance w rolach głównych, został wyprodukowany przez Focus Features i premierowo pokazany w sekcji Un Certain Regard na MFF Cannes. Jest laureatką Złotych Lwów 47. FPFF w Gdyni, Nagrody im. Wojciecha Jerzego Hasa, Global Filmmaking Award ufundowanej przez Sundance Institute oraz wielu innych prestiżowych laurów. Członkini Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.
222d
ELIZA
KUJAN
Główna specjalistka ds. współpracy z zagranicą w Departamencie Szkolnictwa Artystycznego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego; do jej zadań należą m.in. rekrutacja kandydatów polskiego pochodzenia na studia w uczelniach artystycznych ze stypendium MKiDN. Z wykształcenia filozofka (choć tak naprawdę chciała studiować filologię polską). Ma na koncie współpracę z Teatrem Polskiego Radia (adaptacje do słuchowisk). Jej pasją są góry. Jest współautorką (a niekiedy autorką) recenzji i felietonów prezentowanych na stronie gorskidomkultury.eu. Pisywała również recenzje do kwartalnika „Tatry” i rocznika „Wierchy”.
W 2013 roku zdobyła uprawnienia przewodnickie i jeśli to tylko jest możliwe, prowadzi wycieczki w Tatry, Pieniny i na Podtatrze.
1
2-1
3-1
4
5
6
74
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35-1
36
37
38
39
40
plakat_fundusz_celowy_420x297