News 2017

Wzięci(e) na warsztat

10 maja w Szkole Filmowej odbyła się jedenasta edycja warsztatów dramaturgicznych pod hasłem „Dramat w procesie rozwoju”.

Studenci Wydziału Aktorskiego zaprezentowali trzy dramaty trzech twórców. Wszystko to w formie czytań performatywnych. Okazja do pracy nad formą dla studentów, a dla obserwatorów, przyswajanie treści i tym samym kojąca radość z możliwość zapoznawania się z nowymi historiami o ludziach, czyli o nas samych.

Jako pierwsza, na warsztat została wzięta sztuka Marzeny Matuszak Ene due rike fake w reżyserii Anny Morawiec. Zobaczyliśmy portrety kobiet, kochanek, córek, żon, dorastających dziewczynek, dziewcząt. Tych zaspokajanych, ale częściej zaspokajających i to wbrew własnej woli, a pod despotyczną kuratelą mężczyzn. Liczę na Ciebie Ojcze i Bogurodzica wyśpiewane, jak na szkolnym przymusowym apelu, tak, by utwierdzić drugą stronę, że wszystko jest dobrze, lecz i by po chwili planować manewry obronne w walce o kobiecą godność.

Padło także pytanie o moralność w obliczu nieuchronnej katastrofy w dramacie Kosmonauci Jarosława Jakubowskiego w reżyserii Mikołaja Szczęsnego. Wizja rychłej katastrofy popycha ludzi do zaspokojenia potrzeb, których w normalnej sytuacji nie odważyliby się wziąć pod uwagę.

Zamknięcie w meblościance jako ucieczka przed czynszem, rachunkami za gaz, wodę, prąd, a także jako przestrzeń do snucia marzeń o wyrwaniu się z brudnej rzeczywistości szarych kamienic. Bohaterowie motywują się wymawianiem południowo brzmiących nazw, by choć w myślach przenieść się do błogich zagranicznych krain. Dramat Reality shows Przemysława Pilarskiego poruszył swym humorem, wzruszył i przypomniał, że „człowiek musi sobie czasami polatać”.

Po pokazach odbyło się spotkanie z autorem jednego z przedstawianych dramatów (Kosmonauci)Jarosławem Jakubowskim. Promował swoją antologię Prawda i inne dramaty. Spotkanie poprowadziła Małgorzata Jabłońska, teatrolog i pracownik UJ w Krakowie.

Mateusz Bugalski

fot. Katarzyna Mańko