LAUREACI FST NA WIELKIM EKRANIELAUREACI FST NA WIELKIM EKRANIELAUREACI FST NA WIELKIM EKRANIELAUREACI FST NA WIELKIM EKRANIELAUREACI FST NA WIELKIM EKRANIELAUREACI FST NA WIELKIM EKRANIELAUREACI FST NA WIELKIM EKRANIELAUREACI FST NA WIELKIM EKRANIELAUREACI FST NA WIELKIM EKRANIELAUREACI FST NA WIELKIM EKRANIELAUREACI FST NA WIELKIM EKRANIELAUREACI FST NA WIELKIM EKRANIELAUREACI FST NA WIELKIM EKRANIELAUREACI FST NA WIELKIM EKRANIELAUREACI FST NA WIELKIM EKRANIELAUREACI FST NA WIELKIM EKRANIELAUREACI FST NA WIELKIM EKRANIELAUREACI FST NA WIELKIM EKRANIELAUREACI FST NA WIELKIM EKRANIELAUREACI FST NA WIELKIM EKRANIELAUREACI FST NA WIELKIM EKRANIELAUREACI FST NA WIELKIM EKRANIELAUREACI FST NA WIELKIM EKRANIELAUREACI FST NA WIELKIM EKRANIELAUREACI FST NA WIELKIM EKRANIELAUREACI FST NA WIELKIM EKRANIELAUREACI FST NA WIELKIM EKRANIELAUREACI FST NA WIELKIM EKRANIELAUREACI FST NA WIELKIM EKRANIELAUREACI FST NA WIELKIM EKRANIE
Ireneusz_Czop_foto_zdj._Marta_Ankiersztejn-1

Ireneusz Czop

Urodzony w 1968 roku, rodowity płocczanin. Przede wszystkim aktor, a w wolnych chwilach muzyk i pasjonat gór wysokich.

Przez lata związany z różnymi środowiskami artystycznymi tj. grupa Vox Clamantis, Teatr 77, czy teatr LOGOS.

Jest absolwentem i wykładowcą PWSFTViT w Łodzi, gdzie uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuk teatralnych nadany na Wydziale Aktorskim.

Na swoim koncie ma około pięćdziesięciu ról teatralnych, wystąpił także w czterdziestu filmach i ponad pięćdziesięciu serialach telewizyjnych.

Debiut teatralny przypadł na rok 1991 w sztuce „Obsługiwałem Angielskiego Króla”, (reż. I. Chrobot, Z. Hajduk – Teatr 77), filmowy natomiast datowany jest na rok 1993, rolą syna w „C’est Mon Historie - Tu Stoję…” (reż. M. Dudziewicz).

Fenomenalna osobowość teatralna, wielokrotnie nagradzana m.in. “Złotą Maską” za role w spektaklach: „Blask Życia”, „Komedia Omyłek” i „Czarownice z Salem”. Inne nagrody środowisk teatralny przyniosły mu rolę w sztukach: „Makbet”, „Śmierć Komiwojażera”, czy „Iwona, Księżniczka Burgunda”.

Przez lata współpracował z kilkoma teatrami m.in. z łódzkim Teatrem Nowym i Powszechnym. Od 2004 roku  związany z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi. Jego spektakle tj. “Czarownice z Salem”, czy “Lew na ulicy” cieszą się ogromnym powodzeniem wśród łódzkiej publiczności.

Ireneusz Czop doskonale odnajduje się zarówno na planie filmowym, jak i serialowym. Ogólnopolską sławę przyniosła mu rola Franciszka Kaliny w “Pokłosiu” Władysława Pasikowskiego. Udział w filmie oprócz rozgłosu, przyniósł aktorowi wiele nagród i wyróżnień m.in. nagrodę publiczności „Jańcio Wodnik” - XX OFSF „Prowincjonalia”. Kreacje w produkcjach tj. “Jack Strong”, czy „Konwój” umocniły jego pozycję na polskim rynku filmowym.

Największą sympatię widzów zdobył kreacją podkomisarza Ryszarda Puchały w serialu “Komisarz ​Alex”, czy doktora Rzepeckiego w ​​“Na ​​dobre ​​i​​ na ​​złe".

Ireneusz Czop nie boi się ról trudnych i kontrowersyjnych, na co doskonałym przykładem jest wspomniany już Franciszek Kalina. Do listy ról – wyzwań można dodać także kreację Karola Wojtyły w teatrze telewizji „Totus Tuus”, czy wcielenie się w postać legendy Powstania Warszawskiego płk Jana „Radosława” Mazurkiewicza.

Ciekawym wyzwaniem było nagranie audiobooka do biografii polskiego wspinacza, zdobywcy korony Himalajów – Piotra Pustelnika „Ja, pustelnik”. Projekt nie tylko okazał się dużym sukcesem komercyjnym, ale także przyniósł aktorowi nową pasję – góry, w które ucieka w każdej wolnej chwili.

Jednym z ostatnich projektów aktora jest główna rola w  filmie "Broad Peak" w reżyserii Leszka Dawida opowiadającym o jednej z największych tragedii w historii polskiego himalaizmu. Aktor wciela się tam w postać tragiczne zmarłego Macieja Berbeki.

reż. Leszek Dawid

Broad Peak to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia Macieja Berbeki – legendarnego polskiego himalaisty, należącego do grupy słynnych Lodowych Wojowników, który pragnął zdobyć szczyt jednej z najniebezpieczniejszych gór świata. W 1988 roku, po nieudanej próbie zdobycia K2, Berbeka bierze udział w ataku na sąsiadujący szczyt, Broad Peak. Nowy kierunek ekspedycji zmieni jego życie w sposób, którego nigdy by się nie spodziewał. 25 lat później, polski wspinacz dostaje kolejną szansę na stawienie czoła ośmiotysięcznikowi.

Broad Peak to opowieść o pasji oraz niesamowitej determinacji, która pcha człowieka ku niebezpiecznej krawędzi. To również wzruszająca historia miłości, jaka łączyła Maćka i Ewę Berbeków.

Ireneusz Czop o roli Macieja Berbeki: Moja relacja z Maćkiem Berbeką jest bardzo osobista. Stał się dla mnie drogowskazem, azymutem. Kawałki jego życiorysu są jak moje własne. Miałem ogromne szczęście, że mogłem opowiedzieć o kimś tak interesującym. 

Leszek Dawid o filmie: W filmie skupiliśmy się na historii Macieja Berbeki, jednego z polskich Lodowych Wojowników. Podczas realizacji dużo zastanawiałem się nad tą tajemniczą i pociągającą siłą, która pcha człowieka w tak niebezpieczne miejsca, mimo jego świadomości, jak wiele ryzykuje.

Źródło: Filmpolski.pl

Prowadzący

uukasz_Foto-Ksawery-Zamoyski
Łukasz Maciejewski
Łukasz Maciejewski – filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, kurator i organizator festiwali, pedagog, autor książek. Wieloletni wykładowca na Wydziale Aktorskim Szkoły Filmowej w Łodzi. Dyrektor artystyczny festiwali, m.in. „Kino na Granicy” w Cieszynie, „Grand Prix Komeda” w Ostrowie Wielkopolskim; dyrektor programowy festiwalu „Wajda na Nowo” w Suwałkach, kurator programowy festiwalu Tofifest w Toruniu. Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych, Stowarzyszenia Filmowców Polskich i ZAIKSu. Dwukrotny laureat Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategoriach „książka roku” i „krytyk roku”, czterokrotnie nominowany do tej nagrody. Laureat „Złotej Róży”, „Uskrzydlonego”, „Dziennikarskiej Weny”, „ArtKciuka”, medalu województwa małopolskiego „Polonia Minor” oraz orderu „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Ambasador projektu „Kultura Dostępna w Kinach”, członek kapituły „Paszportów Polityki” i „Olśnień Onetu”. Współpracuje z wieloma czasopismami i portalami. Jest stałym felietonistą i recenzentem filmowym i teatralnym „Interii”, felietonistą „Kalejdoskopu Łódzkiego”, "Jazz Forum" oraz współpracownikiem miesięczników „Teatr” i „Kraków i Świat”. W telewizji był pierwszym gospodarzem dnia filmowego w TVP Kultura, współpracuje z magazynem „Aktualności Filmowe” w Canal+ oraz z podcastem "Nowy Tygodnik Kulturalny". Autor lub współautor ponad trzydziestu publikacji książkowych, m.in. „Przygoda myśli. Rozmowy obok filmu”, „Wszystko jest lekko dziwne. Jerzy Radziwiłowicz w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim”, „Aktorki. Spotkania”, „Aktorki. Portrety”, „Aktorki. Odkrycia”, „Flirtując z życiem. Danuta Stenka w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim”, „Krystian Lupa, Łukasz Maciejewski, Koniec świata wartości. The end of the world of values”, „Wpadnij, to pogadamy... Krzysztof Orzechowski w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim”. W 2022 roku otrzymał pierwszą w historii Nagrodę "Klaps" dla krytyka filmowego roku.
1
2-1
3-1
4
5
6
74
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35-1
36
37
38
39
40
plakat_fundusz_celowy_420x297