Ireneusz Czop
Urodzony w 1968 roku, rodowity płocczanin. Przede wszystkim aktor, a w wolnych chwilach muzyk i pasjonat gór wysokich.
Przez lata związany z różnymi środowiskami artystycznymi tj. grupa Vox Clamantis, Teatr 77, czy teatr LOGOS.
Jest absolwentem i wykładowcą PWSFTViT w Łodzi, gdzie uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuk teatralnych nadany na Wydziale Aktorskim.
Na swoim koncie ma około pięćdziesięciu ról teatralnych, wystąpił także w czterdziestu filmach i ponad pięćdziesięciu serialach telewizyjnych.
Debiut teatralny przypadł na rok 1991 w sztuce „Obsługiwałem Angielskiego Króla”, (reż. I. Chrobot, Z. Hajduk – Teatr 77), filmowy natomiast datowany jest na rok 1993, rolą syna w „C’est Mon Historie - Tu Stoję…” (reż. M. Dudziewicz).
Fenomenalna osobowość teatralna, wielokrotnie nagradzana m.in. “Złotą Maską” za role w spektaklach: „Blask Życia”, „Komedia Omyłek” i „Czarownice z Salem”. Inne nagrody środowisk teatralny przyniosły mu rolę w sztukach: „Makbet”, „Śmierć Komiwojażera”, czy „Iwona, Księżniczka Burgunda”.
Przez lata współpracował z kilkoma teatrami m.in. z łódzkim Teatrem Nowym i Powszechnym. Od 2004 roku związany z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi. Jego spektakle tj. “Czarownice z Salem”, czy “Lew na ulicy” cieszą się ogromnym powodzeniem wśród łódzkiej publiczności.
Ireneusz Czop doskonale odnajduje się zarówno na planie filmowym, jak i serialowym. Ogólnopolską sławę przyniosła mu rola Franciszka Kaliny w “Pokłosiu” Władysława Pasikowskiego. Udział w filmie oprócz rozgłosu, przyniósł aktorowi wiele nagród i wyróżnień m.in. nagrodę publiczności „Jańcio Wodnik” - XX OFSF „Prowincjonalia”. Kreacje w produkcjach tj. “Jack Strong”, czy „Konwój” umocniły jego pozycję na polskim rynku filmowym.
Największą sympatię widzów zdobył kreacją podkomisarza Ryszarda Puchały w serialu “Komisarz Alex”, czy doktora Rzepeckiego w “Na dobre i na złe".
Ireneusz Czop nie boi się ról trudnych i kontrowersyjnych, na co doskonałym przykładem jest wspomniany już Franciszek Kalina. Do listy ról – wyzwań można dodać także kreację Karola Wojtyły w teatrze telewizji „Totus Tuus”, czy wcielenie się w postać legendy Powstania Warszawskiego płk Jana „Radosława” Mazurkiewicza.
Ciekawym wyzwaniem było nagranie audiobooka do biografii polskiego wspinacza, zdobywcy korony Himalajów – Piotra Pustelnika „Ja, pustelnik”. Projekt nie tylko okazał się dużym sukcesem komercyjnym, ale także przyniósł aktorowi nową pasję – góry, w które ucieka w każdej wolnej chwili.
Jednym z ostatnich projektów aktora jest główna rola w filmie "Broad Peak" w reżyserii Leszka Dawida opowiadającym o jednej z największych tragedii w historii polskiego himalaizmu. Aktor wciela się tam w postać tragiczne zmarłego Macieja Berbeki.
reż. Leszek Dawid
Broad Peak to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia Macieja Berbeki – legendarnego polskiego himalaisty, należącego do grupy słynnych Lodowych Wojowników, który pragnął zdobyć szczyt jednej z najniebezpieczniejszych gór świata. W 1988 roku, po nieudanej próbie zdobycia K2, Berbeka bierze udział w ataku na sąsiadujący szczyt, Broad Peak. Nowy kierunek ekspedycji zmieni jego życie w sposób, którego nigdy by się nie spodziewał. 25 lat później, polski wspinacz dostaje kolejną szansę na stawienie czoła ośmiotysięcznikowi.
Broad Peak to opowieść o pasji oraz niesamowitej determinacji, która pcha człowieka ku niebezpiecznej krawędzi. To również wzruszająca historia miłości, jaka łączyła Maćka i Ewę Berbeków.
Ireneusz Czop o roli Macieja Berbeki: Moja relacja z Maćkiem Berbeką jest bardzo osobista. Stał się dla mnie drogowskazem, azymutem. Kawałki jego życiorysu są jak moje własne. Miałem ogromne szczęście, że mogłem opowiedzieć o kimś tak interesującym.
Leszek Dawid o filmie: W filmie skupiliśmy się na historii Macieja Berbeki, jednego z polskich Lodowych Wojowników. Podczas realizacji dużo zastanawiałem się nad tą tajemniczą i pociągającą siłą, która pcha człowieka w tak niebezpieczne miejsca, mimo jego świadomości, jak wiele ryzykuje.
Źródło: Filmpolski.pl
Prowadzący