LAUREACI FST NA
WIELKIM EKRANIE. POKAZ SPECJALNY

Gabriela-Muskaaa_fot.-Krzysztof-WEjcik

GABRIELA MUSKAŁA

Aktorka, dramatopisarka, scenarzystka, reżyserka. Absolwentka i wykładowczyni Szkoły Filmowej w Łodzi. Od 2019 związana z Teatrem Narodowym w Warszawie. Gościnnie gra też w warszawskich Och Teatrze i Teatrze Garnizon Sztuki. Laureatka wielu aktorskich nagród, m. in. czterech teatralnych „Złotych Masek”, filmowego Orła oraz głównej nagrody na FPFF w Gdyni. Uznanie środowiska filmowego i zainteresowanie widzów przyniosły jej m. in. filmy: FUGA reż. A. Smoczyńska (Muskała jest autorką scenariusza), 7 UCZUĆ reż. M. Koterski czy MOJE CÓRKI KROWY reż. K. Dębska. Jest autorką 5 sztuk napisanych wspólnie z siostrą Moniką Muskałą pod pseudonimem Amanita Muskaria. BŁAZNY są jej fabularnym debiutem reżyserskim, który miał premierę na Warszawskim Festiwalu Filmowym (2023).

reż. Gabriela Muskała, 2023, 83 min.
21 maja, godz. 18:00, Kino Kinematograf (Muzeum Kinematografii)

Pokaz specjalny filmowego dyplomu aktorskiego oraz spotkanie z twórcami:
Gabrielą Muskałą, Zbigniewem Zamachowskim, Magdaleną Dwurzyńską,
Janem Łuciem, Karoliną Kostoń, Klaudią Kościstą i Szymonem Kuklą.

Spotkanie poprowadzi: Łukasz Maciejewski.

WSTĘP WOLNY

Opis: Studenci Wydziału Aktorskiego dowiadują się, że film dyplomowy z ich udziałem nakręci znany reżyser Gajda. Ta wiadomość robi na nich duże wrażenie, w efekcie czego każdy chce się znaleźć w obsadzie. Reżyser pojawia się sporadycznie, ale zostawia studentom kamerę, by pod jego nieobecność mogli nagrywać improwizowane sceny. Są one skupione wokół tematu zazdrości oraz rywalizacji, a oparte na kanonicznych historiach: Kaina i Abla oraz Balladyny i Aliny. Na ich podstawie Gajda zdecyduje, kto wcieli się w główne role. Zaczynają się próby, w trakcie których poznajemy osobowości studentów, ich marzenia oraz ambicje. Na światło dzienne wychodzą dysproporcje w aktorskim talencie, różnice światopoglądowe, zawiść czy skomplikowane relacje uczuciowe. Koncentrujemy uwagę na czwórce bohaterów, którym rywalizację zawodową trudno oddzielić od życia prywatnego. Granica pomiędzy rzeczywistością a fikcją powoli zaczyna się zacierać. Młodzi bohaterowie prowadzą grę o wymarzoną rolę, która przeradza się w walkę o wszystko.

PROWADZĄCY

Eukasz-Maciejewski
ŁUKASZ MACIEJEWSKI
Filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, asystent na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. Dyrektor artystyczny festiwalu „Kino na Granicy” w Cieszynie. Członek Europejskiej Akademii Filmowej i Światowego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych „Fipresci”. Recenzent i felietonista „Interii”, laureat Nagrody PISF w kategoriach „Książka Roku” i „Krytyk Roku”. Autor i współautor wielu książek, m.in. wywiadów rzek z Krystianem Lupą, Jerzym Radziwiłowiczem i Danutą Stenką oraz trzech tomów „Aktorek”.
1
2-1
3-1
4
5
6
74
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35-1
36
37
38
39
40
plakat_fundusz_celowy_420x297