
fot. Rafał Guz
LAUREACI FST NA WIELKIM EKRANIE. SPOTKANIE Z ADAMEM WORONOWICZEM
KIEDY?
10 MAJA
WTOREK
G. 19:00
Projekcja filmu "Moje wspaniałe życie"
reż. Łukasz Grzegorzek, 99’
Po projekcji spotkanie z ADAMEM WORONOWICZEM
Prowadzenie: ŁUKASZ MACIEJEWSKI
MUZEUM KINEMATOGRAFII
Kino Kinematograf
Zgodnie z tradycją, poza spektaklami teatralnymi, podczas 40.FST odbędzie się cykl projekcji filmowych i spotkań pod wspólną nazwą LAUREACI FST NA WIELKIM EKRANIE. To seria spotkań z aktorami, którzy w przeszłości zostali nagrodzeni na Festiwalu Szkół Teatralnych.
Będziemy rozmawiali z gośćmi o ich warsztacie aktorskim, zdobytym doświadczeniu i dotychczasowej drodze zawodowej.
Dowiemy się od nich, jakie są jasne i ciemne strony profesji aktora. Jakie były początki kariery każdego z nich i co czuli opuszczając mury swoich Szkół, a także o ich osiągnięciach dokonanych przez lata występów w filmach, serialach i oczywiście w teatrze. Spotkania będą okazją do odpowiedzi na pytania, w jaki sposób pracują nad nową rolą i od czego rozpoczynają budowanie postaci. Czy wolą kreować bohaterów przed kamerą czy przed widzem w teatrze?
Kontekstem i punktem wyjścia do każdej z rozmów będą projekcje filmów, w których wystąpili nasi goście - laureaci FST.

ADAM WORONOWICZ
Urodzony w 1975. Aktor teatralny i filmowy, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (obecnie Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza
w Warszawie). Związany z Teatrem Rozmaitości (obecnie TR Warszawa) gdzie z współpracował z takimi reżyserami jak m.in. Piotr Cieplak, Grzegorz Jarzyna, Krzysztof Warlikowski. Gościnnie występował w warszawskim Teatrze Ateneum, Wrocławskim Teatrze Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego, Teatrze Wierszalin w Supraślu.
Stworzył wiele ważnych ról w Teatrze Telewizji oraz kilkadziesiąt ról w produkcjach filmowych takich jak m.in.: „Chopin. Pragnienie miłości” w reż. Jerzego Antczaka (2002), „Popiełuszko. Wolność jest w nas” w reż. Rafała Wieczyńskiego „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w reż. Andrzeja Wajdy, „Pod mocnym aniołem” i „Drogówka” w reż. Wojciecha Smarzowskiego oraz wielu serialach, takich jak m.in. „Boża podszewka. Część druga” w reż. Izabelli Cywińskiej , „Krew z krwi” w reż. Jana Komasy i Kasi Adamik, „Pakt” w reż. Leszka Dawida czy „Diagnoza” w reż. Xawerego Żuławskiego, Łukasza Palkowskiego, Michała Otłowskiego, Macieja Bochniaka, Barbary Frąckiewicz i Łukasza Kośmickiego.
Jest laureatem licznych nagród teatralnych i filmowych, w tym prestiżowego Feliksa Warszawskiego, zdobywcą „Złotych Lwów” za najlepszą pierwszoplanową rolę męską
w filmie „Kamerdyner”, w reż. Filipa Bajona (2008), na FPFF w Gdyni oraz Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł” za najlepszą drugoplanową rolę męską w filmie „Chrzest”, w reż. Marcina Wrony (2010).

ŁUKASZ MACIEJEWSKI
Filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, asystent na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. Dyrektor artystyczny festiwalu „Kino na Granicy” w Cieszynie. Członek Europejskiej Akademii Filmowej i Światowego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych „Fipresci”. Recenzent i felietonista „Interii”, laureat Nagrody PISF
w kategoriach „Książka Roku” i „Krytyk Roku”. Autor i współautor wielu książek, m.in. wywiadów rzek z Krystianem Lupą, Jerzym Radziwiłowiczem i Danutą Stenką oraz trzech tomów „Aktorek”.
