MACIEJ_STUHR_foto_1

fot. Tomasz Tyndyk

LAUREACI FST NA WIELKIM EKRANIE. SPOTKANIE Z MACIEJEM STUHREM

KIEDY?

12 MAJA
CZWARTEK

G. 18:00

Projekcja filmu "Powrót do tamtych dni"

reż. Konrad Aksinowicz, 104’
Po projekcji spotkanie z MACIEJEM STUHREM
Prowadzenie: ŁUKASZ MACIEJEWSKI

MUZEUM KINEMATOGRAFII
Kino Kinematograf

Zgodnie z tradycją, poza spektaklami teatralnymi, podczas 40.FST odbędzie się cykl projekcji filmowych i spotkań pod wspólną nazwą LAUREACI FST NA WIELKIM EKRANIE. To seria spotkań z aktorami, którzy w przeszłości zostali nagrodzeni na Festiwalu Szkół Teatralnych.
Będziemy rozmawiali z gośćmi o ich warsztacie aktorskim, zdobytym doświadczeniu i dotychczasowej drodze zawodowej.
Dowiemy się od nich, jakie są jasne i ciemne strony profesji aktora. Jakie były początki kariery każdego z nich i co czuli opuszczając mury swoich Szkół, a także o ich osiągnięciach dokonanych przez lata występów w filmach, serialach i oczywiście w teatrze. Spotkania będą okazją do odpowiedzi na pytania, w jaki sposób pracują nad nową rolą i od czego rozpoczynają budowanie postaci. Czy wolą kreować bohaterów przed kamerą czy przed widzem w teatrze?
Kontekstem i punktem wyjścia do każdej z rozmów będą projekcje filmów, w których wystąpili nasi goście - laureaci FST.

MACIEJ_STUHR_foto_1

MACIEJ STUHR

Urodzony w 1975 roku. Ukończył psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studia aktorskie w PWST w Krakowie. Jego pierwszym żywiołem był inteligentny artystyczny kabaret czerpiący tradycję z literackich mistrzów. Zadebiutował na dużym ekranie
u Krzysztofa Kieślowskiego w „Dekalogu X” jako 13 latek. Szybko stał się niezwykle wszechstronnym aktorem realizującym się w filmie, teatrze najwyższej artystycznej rangi
a także w produkcjach popularnych. Współtworzy zespół Nowego Teatru. U Krzysztofa Warlikowskiego zadebiutował w 2007 roku w przedstawieniu „Anioły w Ameryce”.
Od tamtej pory stworzył role, które weszły do kanonu polskiego teatru m.in. w (A)polonii, „Końcu” i „Francuzach”. Występował także spektaklach m.in. u Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Garbaczewskiego i Anny Smolar. Od dekady występuje w przedstawieniu „Boska”, u boku aktorki-legendy, Krystyny Jandy.
Za rolę w filmie „33 sceny z życia” w reż. Małgorzaty Szumowskiej otrzymał nagrodę
im. Zbyszka Cybulskiego. Ostatnie lata przyniosły mu wybitne, niezwykle zróżnicowane kreacje m.in. w „Obławie” Marcina Krzyształowicza, „ Pokłosiu” Władysława Pasikowskiego, filmach Wojciecha Smarzowskiego, obrazie Janusza Majewskiego „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”, czy międzynarodowej produkcji „Czerwony kapitan” Michała Kollara. Jest członkiem Polskiej oraz Europejskiej Akademii Filmowej oraz laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Złotego Krzyża Zasługi.

Lukasz_Maciejewski_foto

ŁUKASZ MACIEJEWSKI

Filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, asystent na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. Dyrektor artystyczny festiwalu „Kino na Granicy” w Cieszynie. Członek Europejskiej Akademii Filmowej i Światowego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych „Fipresci”. Recenzent i felietonista „Interii”, laureat Nagrody PISF
w kategoriach „Książka Roku” i „Krytyk Roku”. Autor i współautor wielu książek, m.in. wywiadów rzek z Krystianem Lupą, Jerzym Radziwiłowiczem i Danutą Stenką oraz trzech tomów „Aktorek”.

1
2-1
3-1
4
5
6
74
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35-1
36
37
38
39
40
plakat_fundusz_celowy_420x297