MEN’S TALK
Dramaturgia i reżyseria: Katarzyna Warnke
Współpraca dramaturgiczna i reżyserska: Maciej Jaszczyński
Współpraca reżyserska i ruch sceniczny: Tomasz Wygoda
Reżyseria światła: Jacqueline Sobiszewski
Muzyka: Lubomir Grzelak
Scenografia: Katarzyna Warnke i Magdalena Kanik
Kostiumy: MMC
Step: Agnieszka Brańska
Projekcje: Jacqueline Sobiszewski i Aleksandra Houda
Projekt plakatu: Gloria Wardzała-Deshumkh
OBSADA:
Maciej Łączyński
Dominik Rubaj
Adam Szustak
Przy spektaklu Grupa Kalifornia pracowała pro publico bono ze względu na zaistniałą sytuację polityczną i finansową akademii teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.
Spektakl powstał z inicjatywy trzech studentów, z ich przyjaźni i łączącej ich pasji do teatru, literatury, kina i popkultury.
Tekst przedstawienia wyłonił się w trakcie kilku miesięcy rozmów, improwizacji, warsztatów. Jest on szczerą i osobistą próbą rozliczenia się ze stosunku do wyznawanych wartości, systemu edukacji artystycznej, środowiska teatralnego, płci jako konstruktu polityczno-obyczajowego.
Men’s talk to odpowiedź na znane już zjawisko mensplainingu (opisane przez Rebeccę Solnit w eseju Man Explain Things To Me), kiedy to mężczyźni wyjaśniają świat – przede wszystkim kobietom i mniejszościom seksualnym.
Spektakl Grupy Kalifornia to próba uchwycenia kondycji pokolenia, dla którego świat, jego dotychczasowe normy i ograniczenia stają się niewystarczające, zwyczajnie nieprawdziwe, pokolenia, dla którego płeć nie jest ograniczeniem, a w subwersywnym, genderowo-queerowym kontekście może redefiniować się jako wartość i inspiracja. Świadomość wyświechtania znaczeń nie zwalnia nas z poszukiwania odpowiedzi na pytanie czym jest męskość, jak buduje się tożsamość i czy potrzebne jest do tego oparcie w autorytetach. Mężczyźni objaśniają sobie świat. I ze sobą.
Scena teatru akademickiego jest swoistym nigdzie, światem pomiędzy. Już nie w szkole, jeszcze nie w teatrze, trzej studenci/aktorzy stoją na granicy dwóch światów próbując odkryć formę, która niosłaby treści, bez pozbawiania autentyczności i przyjemności. I właśnie ta ostatnia, przyjemność, zdaje się być ich kamieniem filozoficznym.
W spektaklu wykorzystywany jest efekt stroboskopowy (światło pulsujące z dużą częstotliwością). Osoby wrażliwe na ten rodzaj oświetlenia prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.
Czas trwania: 90 min.