PWSFTViT ŁÓDŹ / Spektakle

To się u nas nie może wydarzyć

ZOBACZ SPEKTAKL

 

 

 

 

 

 

SPEKTAKL DOSTĘPNY ONLINE OD 20 PAŹDZIERNIKA 2021 R., OD GODZINY 18:45 PRZEZ 24 H.

 

Reżyseria: Marcin Wierzchowski
Dramaturgia: Ewa Mikuła i Marcin Wierzchowski
Współpraca scenariuszowa: Ewa Mikuła
Konsultacja choreograficzna: Edyta Wasłowska
Scenografia i kostiumy: Magda Mucha
Muzyka: Marta Zalewska

 

Obsada (w kolejności pojawiania się w opowieści):
Jakub Jakubiec – MIKOŁAJ POTRZEBA
Jakub Dąbrowski – DANIEL ZARADZYŃSKI
Oliwer Witek – GNIEWKO NIEWIADOMSKI
Bogumiła Trzeciakowska – POLA BIERNACKA
Jakub Sierenberg – KRZYSZTOF GUGAŁA
Magda Dwurzyńska – GRACJA BIAŁOBŁOCKA
Karolina Kostoń – MARYSIA „GABI” LANGE
Kacper Dykban – BARTEK „KUBA” CHOLEWA
Jan Łuć – ALEKSANDER RÓŻAŃSKI
Klaudia Koścista – WIKTORIA „MARYSIA” BERENDT
Michał Darewski – MAKSYMILIAN ŁAPIŃSKI
Barbara Olszewska – PAULA CHRZANOWSKA
Kasia Hołyńska – ROKSANA FIGIEL
Justyna Litwic – LENA BIERNACKA

 

Opis spektaklu:
Co się nie może u nas wydarzyć? Do czego jako Polacy nie jesteśmy zdolni? Od jakich słabości i przewin jesteśmy – w przeciwieństwie do innych nacji – wolni? Co wypieramy? Przed czym chcemy się ustrzec?

TO SIĘ U NAS NIE MOŻE WYDARZYĆ złożone jest z dwóch części. Pierwsza – etiudowa – została oparta na dokumentalnym przekazie z 20-lecia międzywojennego. Bazując na relacjach z tamtego czasu, przyglądamy się naturze naszej relacji z mniejszościami narodowymi przedwojennej Polski – w szczególności z mniejszością żydowską. Współczesnym, lapidarnym językiem opowiadamy o czasie zaprzeszłym. „Zaprzeszłym”, bo tak wiele się przecież zmieniło: nie ma już w Polsce Żydów, żyjemy w monokulturowym społeczeństwie, jesteśmy członkiem Unii Europejskiej, ramię w ramię z Niemcami. Niepokój, którego politycznie doświadczamy, każe jednak zapytać, czy istnieje jakiekolwiek połączenie pomiędzy tamtym niespokojnym czasem (przez wielu uznawanym za Arkadię polskiej przeszłości) a dzisiejszymi protestami, marszami, tęczowymi flagami i błyskawicami.

Po to, by wniknąć w głąb tego, co wydarza się teraz, w części drugiej wyostrzamy sytuację i opowiadamy o lękiem podszytej fantazji o naszej nieodległej przyszłości, w której kwestię Inności posunięto o krok dalej. Przyglądamy się obu stronom jeszcze mocniej spiętrzonej polsko-polskiej barykady. Kto w naszym rodzimym trójkącie przemocy jest katem, kto ofiarą, kto świadkiem? I czy te role są do nas przypisane na stałe? Bez uprzedzeń opowiadamy historię czternaściorga młodych ludzi, których czasy, ambicje, historie rodzinne postawiły tu lub tam: wbiły w mundur, kazały krzyczeć osiem gwiazdek albo (wszak mamy dość polityki) pozostać głuchym i ślepym na to, co wydarza się za oknem.
Marcin Wierzchowski

 

Czas trwania: 4 godziny 45 min. (z dwiema przerwami)

 

fot. Aleksandra Pawłowska