AT WARSZAWA / Spektakle 36 / Spektakle old

ODYS WRACAJ DO DOMU

Reżyseria i inscenizacja: Marcin Bikowski
Dramaturgia: Marcin Bartnikowski

 

 

Scenografia: Agata Skwarczyńska
Muzyka: Anna Stela
Choreografia: Marta Bury
Reżyseria świateł: Daniel Sanjuan-Ciepielewski
Występują: Joanna Kozioł, Paulina Kulas, Emil Lipski, Karolina Martin, Olga Nawrocka, Małgorzata Nowacka, Daniel Skrzypczak, Anna Złomańczuk

Odys wraca do domu. Odys wraca do Polski (która właśnie wstaje z kolan) po dziesięciu latach tułaczki po grudach trudach i znojach do żony swojej i syna swego. Wraca na znajome podwórko do M2, bo innego wyjścia nie ma. Wraca, żeby porzucić piekło wojennej tułaczki, zapomnieć pieśni natrętnych syren i wziąć w ramiona znajome swojskie piekiełko domowe. Wraca, żeby zatrzeć wspomnienie o zbrodni do kraju, który kocha wspomnienia o zbrodni i porażce.

Odys wracaj do domu” zderza motywy homeryckiej opowieści o Odysie z ich literackimi przetworzeniami (Wyspiański, Joyce) i współczesną opowieścią o nas samych. To opowieść, w której zestawiamy różne punkty widzenia – także prywatne opowieści aktorów – żeby sprowokować dyskusję o współczesnym Polaku na niebezpiecznym zakręcie, na którym postawiła go współczesna historia.

W spektaklu wykorzystano fragmenty „Powrotu Odysa” Stanisława Wyspiańskiego, inspiracje „Ulissesem” Joyce’a, fragmenty wypowiedzi studentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej oraz masę inspiracji językiem internetu.

czas trwania: 1 godz. 30 min.

fot. Bartek Warzecha