PWST WROCŁAW / Spektakle 34 FST / Spektakle old

ORLANDO

Virginia Woolf

Przekład: Tomasz Bieroń

Reżyseria i adaptacja: Weronika Szczawińska
Ruch sceniczny: Agata Maszkiewicz
Kostiumy: Katarzyna Leks | ASP
Asystentka reżyserki: Aleksandra Matlingiewicz | PWST

Obsada: Orlando – Pola Błasik, Artur Caturian, Sylwester Dąbrowski, Filip Kowalczyk, Aleksandra Matlingiewicz, Małgorzata Pauka, Maciej Piasny, Aleksandra Prochownik, Michał Surówka, Rafał Witczak, Karolina Synowiec

Orlando jest chłopakiem. Jest dziewczyną. Orlando jest po prostu Orlandem. Powieść Virginii Woolf emanuje wywrotowym potencjałem, który zupełnie się nie zestarzał. Orlando zaczyna swój nonszalancki żywot jako chłopiec, by po kilku dekadach zupełnie mimochodem zmienić się w dziewczynę. Jego historia i jej historia, rozgrywająca się na przestrzeni stuleci, to pełna wigoru fikcyjna biografia, przewrotna powieść formacyjna. Jeden z krytyków określił dzieło Woolf mianem „wielkiej księgi przemian” – nic tu nie jest tym, czym się wydaje; wszystko umyka konwencjom i stereotypom.

W spektaklu dyplomowym studentów IV roku PWST Orlandów jest jedenastu. Każdy i każda z nich zmierzy się z wyzwaniem rzuconym przez powieść Woolf. Każdy i każda zmierzy się z  pytaniem o sposoby i granice kształtowania własnej tożsamości. Spektakl wprawia – dosłownie – w ruch utarte sposoby teatralnej reprezentacji. Sceniczny Orlando zadaje pytania dotyczące tożsamości aktora, kapryśnie obchodzi się z kanonami scenicznego przedstawiania płci. Zaprasza do podjęcia gry, w której decydującą rolę odgrywa wzrok, a wszystkie reguły zostają zniesione.

Czas trwania: 1 godz. 40 min.