PWST WROCŁAW / Spektakle 35 / Spektakle old

ALICJA W KRAINIE CZARÓW

Spektakl dyplomowy studentów Wydziału Lalkarskiego PWST Wrocław
Lewis Carroll
Na podstawie fragmentów powieści „Przygody Alicji w Krainie Czarów” i „O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra” w tłum. Macieja Słomczyńskiego
Reżyseria i adaptacja: Jerzy Bielunas
Muzyka: Szczepan Pospieszalski
Kostiumy: Elżbieta Terlikowska
Ruch sceniczny: Ewelina Ciszewska
Przygotowanie wokalne: Małgorzata Jaworska-Kaczmarek
Breakdance – konsultacje: Jacek Skoczeń
Asystent reżysera: Dominik Gostomski

Kostiumy i maski wykonała pracownia plastyczna: Ilona Szurkowska – kierownik, Małgorzata Bekalarska, Paulina Kasiukiewicz, Piotr Kochanowski, Teresa Mak, Jerzy Makowski, Marcin Rasiak.

Obsada: Iga Bancewicz, Maja Bartlewska, Helena Hajkowicz, Agata Jakoniuk, Joanna Kowalska, Agnieszka Nowakowska, Julia Rzepecka, Anna-Maria Sieklucka, Monika Stanek, Mikołaj Bańdo, Dominik Gostomski, Wojciech Grzywa, Kornel Sadowski, Tomasz Tywoniuk, Hubert Waljewski

„Alicja” dla dzieci jest opowiastką pełną niezwy­kłych przygód, zdumiewających bohaterów, zabawnych wierszyków i nagłych zwrotów akcji, zupełnie zrozu­miałych i przyjętych w królestwie bajki. „Alicja” dla dorosłych jest drugim, obok „Finnegans Wake” Joyce’a, arcydziełem, którego myślą prze­wodnią jest analiza umysłu ludzkiego pogrążonego we śnie. (…) Każdy, kto śnił (a śniliśmy wszyscy), wie, że nie­mal wszystkie sny składają się z niejasnego ciągu wydarzeń mających własną logikę senną, łańcuch przyczyn i skutków, które częściowo wymykają się śpiącemu, choć wie on, że są z nim związane, i dla­tego często stara się je rozpaczliwie uporządkować przed przebudzeniem. Mówiąc słowami Alicji: „Tro­chę to trudno zrozumieć… nasuwa jakieś myśli… ale nie wiem dokładnie jakie!”.

Jednym z podstawowych praw snu jest to, że może on łączyć ze sobą ludzi, któ­rzy nigdy się nie spotkali, i fragmenty rzeczywistości, które nigdy nie mogłyby sąsiadować z sobą na jawie. Podświadomość wyrzuca na powierzchnię fragmenty filmu, a sen jest zdumiewającym, choć podległym prawom, montażystą, sklejającym je w całość, na któ­rą śpiący nie ma pozornie wpływu, choć cały mate­riał pochodzi wyłącznie od niego.

Maciej Słomczyński („Od tłumacza” w: „Przygody Alicji w Krainie Czarów”, Czytelnik, Warszawa 1972)

ZOBACZ ZWIASTUN SPEKTAKLU!
Opracowanie graficzne plakatu: Aneta Talarczyk
Zdjęcia: Wrocławska Szkoła Fotografii AFA pod opieką artystyczną Macieja Ulricha