PWSFTviT ŁÓDŹ / Spektakle 35 / Spektakle old

DIABEŁ, KTÓRY…

Na motywach dramatu „Ten diabeł, co w nim siedzi” Johna Osborne’a

W przekładzie Małgorzaty Semil
Adaptacja, reżyseria, scenografia: Mariusz Grzegorzek
Kostiumy: Matylda Leśnikowska

Obsada: Aleksandra Chapko – PANI EVANSdochodząca pomoc domowa; Aleksandra Przesław – PANI PROSSER; Wojciech Lato – PAN PROSSER; Maciej Musiałowski – HUW PROSSER; Marianna Zydek – DILYSmłoda służąca Prosserów; Tomasz Marczyński – BURNstudent medycyny; Cezary Kołacz – PAN GRUFFUYD, miejscowy pastor

„Prosiłem o miłość, a zmusiliście mnie do nienawiści” mówi Huw (opętany przez diabła?) bohater sztuki Johna Osborne’a. Może to nadwrażliwy poeta? Może chory psychicznie morderca? Wielka Brytania, lata 50-te XX wieku, purytańskie środowisko na prowincji – On, rodzice, dziewczyna, Pastor (diabły?). I zbrodnia. „Diabeł, który…” to spektakl na motywach dramatu „Ten diabeł, co w nim siedzi” autorstwa Johna Osborne’a; młodego gniewnego, który w wieku 19 lat postanowił powiedzieć światu, co o nim myśli. Spektakl wyreżyserowany w Teatrze Studyjnym w Łodzi przez Mariusza Grzegorzka był polską prapremierą sztuki Osborne’a.

Jak diabeł wygląda? Kim jest? W kim jest? Ciekawość to pierwszy stopień do piekła więc on już na Ciebie czeka. I co? Boisz się?

Spektakl „Diabeł, który…” był w programie FIESAD – Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych w Rabacie (Maroko). Nagrodę za Najlepszą Rolę Męską Festiwalu odebrał Maciej Musiałowski za rolę Huwa Prossera, nagrodę „za poszukiwania teatralne, pomysły interpretacyjne oraz koncepcję plastyczną” – Mariusz Grzegorzek. Podczas 27. Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych w Brnie Maciej Musiałowski odebrał nagrodę Dyrektora Festiwalu. Spektakl w reżyserii Mariusza Grzegorzka został uznany Najlepszym Spektaklem Teatralnym Roku 2016 w plebiscycie Plastry Kultury.

Zobacz zwiastun spektaklu!

fot. Anita Andrzejczak