PWST WROCŁAW / Spektakle 35 / Spektakle old

SZANTAŻ

Marcin Cecko

Reżyseria: Ewelina Marciniak
Asystent reżysera: Krzysztof Satała
Reżyseria światła: Katarzyna Borkowska
Asystent reżysera światła: Jakub Łukasz Syrkowski
Muzyka: Michał Ziółkowski
Charakteryzacja: Kinga Sochacka – Zając, Dominika Zatońska
Obsada: Magdalena Gorzelańczyk, Monika Kulczyk, Pamela Płachtij, Paulina Wosik, Michał Bajor, Mariusz Bąkowski, Kacper Gaduła-Zawratyński, Krzysztof Satała, Tomasz Taranta, Mateusz Wiśniewski oraz Katarzyna Strączek i Adam Cywka / Krzysztof Boczkowski

Ja jestem. My jesteśmy.
Tyle wystarczy. Teraz trzeba zacząć. Mamy życie w naszych rękach.
Samo dla siebie stało się puste już dawno temu.
Miotało się bezsensownie w przód i w tył, ale my stoimy twardo
i chcemy być jego zaczątkiem, i pragniemy być jego kresem.
– Ernst Bloch „Duch utopii”

Jak katastrofa może zaczaić się w zgliszczach? Gdzie, wśród utopijnego pragnienia budowania nowej wspólnoty, po traumatycznym doświadczeniu, wkrada się nihilizm? I ostatecznie, w jaki sposób mechanizm dorastania przeprowadza rytualne morderstwo? Na ciele? Na psychice? Na obszarze uniwersalnych wartości? Na społecznej tkance?

Dziesięcioro aktorów przyjmuje niemiecko brzmiące imiona. Chociaż urodzili się w Polsce kilka lat po transformacji ustrojowej, wyobrażają sobie, że przyszło im żyć w rozwarstwionej społecznie, powojennej Austrii. W Wiedniu nie przystającym do stereotypowych wyobrażeń. W najbiedniejszej wersji Wiednia jaką wytworzyła europejska wyobraźnia, na kupce piachu, na bezludnej wyspie władcy much. Wśród szybko upadających hierarchii władzy, poprzez sojusze, pakty i bunt, badamy czym jest doświadczenie rzeczywistości i nauka jej zaklinania dla pokolenia żyjącego w cieniu społecznych zmian wywołanych przez pokolenie rodziców.
Projekt dofinansowany ze środków Miasta Wrocław.
Spektakl bierze udział w 23. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Spektakl tylko dla widzów dorosłych