AT WARSZAWA 39 / Spektakle / Spektakle 39

Stramer

 

 

 

 

 

 

 

 

Adaptacja i reżyseria: Marcin Hycnar

Autor: Mikołaj Łoziński
Scenografia: Julia Skrzynecka
Kostiumy: Mateusz Karolczuk
Muzyka i opracowanie muzyczne: Mateusz Dębski
Ruch sceniczny: Anna Hop
Reżyseria światła: Karolina Gębska
Asystentki reżysera: Aleksandra Kossowska, Wiktoria Nadborska

 

Obsada:
Julia Biesiada, Julia Borkowska, Maria Kozłowska, Katarzyna Lis, Adrianna Malecka, Magdalena Sildatk, Bernadetta Statkiewicz, Monika Szufladowicz, Helena Urbańska, Emilia Walus, Paweł Brzeszcz, Krzysztof Godlewski, Maciej Kozakoszczak (IV rok ATM), Nikodem Księżak, Jan Kwapisiewicz, Ignacy Martusewicz, Jakub Mikołajczak, Filip Orliński, Ignacy Panfil, Nikodem Rozbicki, Adam Stępnicki, Mikołaj Śliwa, Mateusz Trojanowski, Krzysztof Żarowski

 

Opis spektaklu:
Stramerowie: Rywka, Nathan i szóstka ich dzieci wiodą w mieszkaniu przy Goldhammera 20 skromne i zupełnie zwyczajne życie. Rywka marzy o podróży nad morze. Nathan wciąż ma nadzieję na wielki biznes i sukces, o którym będzie głośno nawet za oceanem, gdzie mieszka jego brat Ben. Rudek, Rena, Salek, Hesio, Nusek i Wela niczym nie różnią się od swoich polskich kolegów – przeżywają pierwsze miłości, kłócą z rodzeństwem, spędzają popołudnia w parku Strzeleckim, marząc o wyrwaniu się z prowincjonalnego Tarnowa, nie mówią w jidysz i nie chodzą do synagogi. Gdzieś w tle ich codziennych problemów dzieje się wielka historia, ścierają ideologie, ale Stramerowie żyją jakby poza czasem, odmierzając lata kolejnymi przyjazdami Węgra, który zawsze przed Bożym Narodzeniem sprzedaje gorące kasztany na Placu Sobieskiego. I chociaż nad Polskę i Europę nadciągają czarne chmury antysemityzmu, oni bardzo długo zdają się nie dostrzegać w otaczającym ich świecie niepokojących sygnałów. Najgorsze wkrada się do ich życia powoli i niepostrzeżenie.
„Stramer” to pełna czułości i humoru, zaskakująco współczesna i uniwersalna, opowieść o rodzinie i świecie, którego już nie ma, który zniknął bezpowrotnie. Jedyne co możemy zrobić, to o nim opowiadać. Ku przestrodze.
Spektakl na podstawie powieści Mikołaja Łozińskiego, laureata „Paszportu Polityki”, uznanej za najlepszą książkę roku 2019 przez magazyn „Książki” i nominowanej do Nagrody Literackiej Nike 2020.
Studenci i twórcy przedstawienia dziękują pani Annie Grabowskiej za pomoc w realizacji spektaklu.

 

Czas trwania: 4 godz. i 45 min. (2 przerwy po 15 min.)

fot. Bartek Warzecha