AST KRAKÓW / Spektakle 38 / Spektakle old

Święta Joanna


 

 

 

 

 

 

 

 

Reżyseria: Monika Strzępka
Przekład: Michał Czyż, Florian Sobieniowski
Scenografia i kostiumy: Arek Ślesiński
Choreografia: Dominika Knapik
Asystent reżyserki: Wojtek Rodak (II r. WRD)
Opracowanie muzyczne: Borys Kunkiewicz
Konsultacje wokalne: Dawid Sulej Rudnicki
Fotosy: Klaudyna Schubert

 

Obsada: Alan Al-Murtatha, Gabriela Bissinger, Kinga Bobkowska, Adam Borysowicz, Michał Czyż, Agnieszka Gawlińska, Franciszek Karpiński, Melania Kowalczyk, Marcin Piotrowiak, Aleksandra Samelczak


Rok 1429. Francja od niemal stu lat pogrążona jest w chaosie wojny z Anglią. Ostatnią nadzieją na odmienienie losu kraju staje się Joanna d’Arc – prosta wiejska dziewczyna, słysząca głosy świętych. W cudowny sposób w zaledwie kilka miesięcy na czele francuskiej armii odnosi serię zwycięstw, odbijając Orlean i koronując Karola VII na króla Francji. W rok później po długim i trudnym procesie inkwizycyjnym za sprawą Władzy i Kościoła zostaje spalona na stosie za głoszenie herezji. 500 lat później Kościół Katolicki ogłosi ją świętą.
Świat pierwszej połowy XXI wieku stoi na granicy katastrofy. Kryzys polityczny, ekologiczny i kulturowy. Płonie Notre Dame, syberyjska tundra i lasy Amazonii. Płonie Joanna. Dziewczyna, która chciała ocalić swój świat.
Sięgając po niewystawiany od ponad 30 lat tekst Święta Joanna G. B. Shawa studenci AST stwarzają świat rodem z gier RPG, próbując w ten sposób zrozumieć otaczającą ich rzeczywistość na granicy apokalipsy.

 

Czas trwania: 180 min.

 

fot. Klaudyna Schubert