AT Warszawa / Spektakle 30 / Spektakle old

Zabawa jak nigdy

William Saroyan

reżyseria: Wiesław Komasa

Szara codzienność, zagęszczona oparami popołudniowego alkoholu, co jakiś czas pęka pod naporem niezwykłych wydarzeń. Tu rodzi się miłość, tu cicho w czyichś myślach wydawany jest wyrok śmierci. Ktoś dostaje życiową szansę, ktoś walczy o swoje człowieczeństwo. Ktoś dopiero uczy się wiary…
Oryginalny tytuł dramatu Williama Saroyana to „The time of your life”. Brzmi to jak życiowa szansa, jak jedyny i niepowtarzalny moment, w którym spełniają się marzenia. Taki czas, będący wypadkową szczęśliwego trafu, naszego uporu oraz życzliwości innych ludzi, przychodzi rzadko i łatwo go przegapić. Jest zabarwiony ulotnością i przemijaniem. Każdy moment, od którego zaczynamy śledzić czyjąś historię zawiera w sobie time of life jej uczestników. Zajęci swoimi dążeniami i zmartwieniami nie jesteśmy w stanie dostrzec większości z tych cichych przełomów. W uprzywilejowanej pozycji na widowni, sytuacja wygląda inaczej: bystrymi oczami miłośnika teatru, wyłuskujemy z przedstawianych nam historii niuanse ludzkich pragnień, zamierzeń, zachowań. Ale czy potrafimy być tak dobrymi obserwatorami (miłośnikami) życia?

Czy nie wiąże się to z biernością w stosunku do własnego losu? Pisarz na kartach „Zabawy jak nigdy” nakreślił nam dwie kategorie ludzi – tych niespokojnych, walczących o to czego pragną oraz zrezygnowanych obserwatorów, traktujących gonitwę pozostałych bardziej jako zjawisko, w którym nie są w stanie uczestniczyć. Ci drudzy nie popełniają błędów, wydają się dzięki temu panami sytuacji, lecz nie mają także odwagi działać i marzyć.