AT Warszawa / Spektakle 30 / Spektakle old

Zabawa

w reżyserii Anny Seniuk, Teatr Collegium Nobilium

W Zabawie są dwa światy. Ten gorszy szuka lepszego i chce do niego dotrzeć, choć nie jest do końca przekonany o swojej niższej jakości. Może to po prostu dwa różne, nieporównywalne światy? Ten poszukiwany to świat zabawy. Świat muzyki, śpiewu, tańca, święta i alkoholu; terytorium jakichś tajemniczych rytuałów i ceremonii, obrzędowych (na poziomie maskaradowej szopki) działań teatralnych nakazanych przez zmurszałe księgi królewskie.

Do tej rzeczywistości, w której darmo szukać choćby porzuconej maski Boga, wdzierają się żądni konfrontacji i zrównania antagonistycznych porządków, a nade wszystko absolutnej Prawdy, trzej Parobcy. Kiedyś byli ze wsi, z arcydramatu Wyspiańskiego albo z Chłopów Reymonta. Dziś są już tylko (może aż?)
z Gombrowicza. Szukają popijawy, śladów wesela, pogrzebu lub stypy. Symulują zadawanie i smakowanie śmierci. Tego, czego szukali, nie znaleźli.
I jest im źle. Realnie i metafizycznie. Zupełnie jakby znali aforyzm Fryderyka Schillera głoszący, że „Człowiek tylko tam jest pełnym człowiekiem, gdzie się bawi”.

Henryk Izydor Rogacki

ZABAWA
reżyseria – Anna Seniuk
scenografia – Jan Kozikowski
muzyka – Kacper Matula
asystent reżysera – Paweł Ciołkosz
obsada: Kacper Matula, Adam Serowaniec, Kamil Siegmund

premiera 5 marca 2012
sala im. Jana Kreczmara
Teatr Collegium Nobilium, ul. Miodowa 22/24, Warszawa, www.at.edu.pl