AST KRAKÓW / Spektakle 37 / Spektakle old

Zachodnie wybrzeże

Bernard-Marie Koltès Zachodnie wybrzeże

Reżyseria:  Maja Kleczewska
Przekład:  Aldona Skiba-Lickel
Scenografia:  Marcin Chlanda
Kostiumy:  Natalia Kozłowska (ASP)
Muzyka:  Nikodem Dybiński
Współpraca reżyserska i dramaturgia:  Zofia Gustowska (II r. WRD)
Asystentka reżyserki:  Anna Mazurek (II r. WRD)
Asystentka scenografa:  Katarzyna Sobolewska (ASP)
Zdjęcia:  Tomasz Schaefer

Obsada:  Kamila Bestry, Hubert Fiebig, Jakub Guszkowski, Sebastian Magdziński, Ireneusz Mosio, Dariusz Pieróg, Iga Rudnicka, Michał Sikorski, Aleksander Talkowski, Maja Wolska, Katarzyna Zarychta.

Czy zechciałby pan pomóc mi przejść przez hangar i doprowadzić na brzeg rzeki, tam gdzie jest dobry widok na nowy port, tam gdzie się wsiada na prom?
Bernard-Marie Koltès, Zachodnie wybrzeże

Koltès podczas kilkumiesięcznego pobytu w Nowym Jorku, cztery lata przed wydaniem Zachodniego wybrzeża, zobaczył (dziś już nieistniejący) hangar w West Pier, na brzegu rzeki Hudson. To właśnie on stał się dla autora bezpośrednią inspiracją. Do Francji wracał już ze szkicem planowanej sztuki oraz przekonaniem, że właśnie to miejsce mogłoby stać się sceną dla wielu zdarzeń i właśnie to miejsce miało dać szansę spotkania ludziom, którzy nie mieliby szansy spotkać się nigdzie indziej.

Spektakl powstał na podstawie dramatu Bernarda-Marie Koltèsa Zachodnie wybrzeże. W tekście dokonano skrótów obszernych partii monologów. W spektaklu pojawiają się elementy improwizacji.

1 godz. 50 min.

fot. Tomasz Sachefer